top of page

Onarım mı, Eşdeğer mi yoksa Logosuz mu?

Maliyetlerini düşürmek isteyen oto hasarına bağlı sektörlerin hedefledikleri ve gerçekleşen arasında bir fark mevcuttur, hasar operasyonlarında Logosuz Orijinal Yedek Parça ve/veya Eşdeğer Yedek Parça kullanımı istenmekte lakin bir türlü istenen sonuca ulaşılamamaktadır. Peki ya yeni onarım teknikleri ve diğer alternatifler neden göz önünde bulundurulmaz.


Öncelikli olarak otomotiv sektörü yedek parça fiyatlarını hangi durumlara göre belirlemektedir bu konuya bir açıklık getirelim isterseniz.


Bilindiği üzere Orijinal diğer bir tabir ile Logolu Yedek Parça fiyatlandırması Distribütör firma tarafından belirlenmektedir. Araçların ortalama 30.000 adet yedek parçadan oluştuğu ve şasi parçaları da dahil birçok parçanın ithal edildiğini düşünülürse distribütör firmalar son dönemde kura bağlı olarak fiyatlarını güncellenmektedir diyebiliriz.


Logosuz Orijinal Yedek Parça muhtemel fiyatlandırılması ise ithalatçı ve ilgili ürün markasının distribütörü tarafından ortalama Logolu Orijinal Yedek Parça fiyatlarının %50-65'i aralığına denk gelecek şekilde fiyatlandırılmaktadır, bu sebeple Orijinal Logolu Yedek Parça fiyatlarının artması ile Logosuz diye tabir edilen parça piyasası da bu artıştan anında etkilenmektedir.


Eşdeğer Yedek Parça fiyatlandırması ise arz-talep'e bağlı olarak değişse de Orijinal Logolu Yedek Parça fiyatlarının %15-30'u aralığında belirlenmektedir.


Yukarıda belirtilen ve ihtiyacınız olan hangi parça türünü seçerseniz, sağlayabileceğiniz faydayı ters işlem ile hesaplayabilirsiniz.


Çıkma Yedek Parça kullanımı diye düşünecek olursanız, henüz deneme aşamasına bile gelemediğimiz bir alan! Avrupa Birliğine üye ülkeler tarafından hazırlanan bir raporda VIN(Şasi Numarasına)'e bağlı olarak eşleşmenin sağlandığı, ÖTA (Ömrünü Tamamlamış Araçlar)'ların yedek parça adetinin %10'u olarak gerçekleştiği ve internet ortamında parça satışına açık olduğu belirtilmiştir. Sizlerin ve benimde aklıma gelen, daha sonra bir blog yazımızda değineceğimiz soru: Türkiye çıkma parça piyasası nasıl? Cevap: Stoğu ancak patron bilir havasında olarak gözlemlenebilir.


Artan kur artışlarına reçete öncelik sırası ile: onarım - çıkma parça - kaliteli eşdeğer yedek parça - logosuz yedek parça - orijinal yedek parça
389 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page